معرفی انواع متریال های مورد استفاده برای عایق سازی کانال های هوا
معرفی انواع متریال های مورد استفاده برای عایق سازی کانال های هوا
الموت تهویه
 • بلاگ
 • 22 روز پیش
 • 5
 • 0
 • 0

مواد پلی اورتان در دنیای امروز کاربردهای بی شماری دارند؛ این مواد در صنعت عایق سازی بر روی انواع مصالح و تجهیزات ساختمانی، لوله ها و کانال ها تهویه هوا و... نصب می شوند و برای عایق سازی آن ها به کار می روند. جایگاه انواع عایق الاستومری در صنایع امروز بسیار مهم است و بدون وجود آن ها اختلالات وسیعی در عرصه های مختلف صنعتی به وجود می آید.

مفهوم عایق کاری

به طور کلی هر جسمی که مانع از عبور متریال و اشیای دیگر شود، به عنوان عایق مورد استفاده قرار می گیرد. این عایق ها از نفوذ عوامل خارجی به داخل یا خارج از جسم جلوگیری می کنند. با استفاده از آن ها از نفوذ رطوبت به محیط نیز پیشگیری می شود. نفوذ آب به ساختار تجهیزات و دستگاه های مختلف سبب آسیب رسیدن به آن ها می شود.

این عایق ها از نفوذ حرارت نیز جلوگیری می کنند و به همین خاطر بهترین وسیله برای محافظت از وسایل مختلف به شمار می روند. عایق کاری حرارتی و صوتی در سال های اخیر بسیار متداول شده و همه صنعتگران از این فرایند برای کنترل کیفیت بخش های مختلف ساختمان، جلوگیری از آسیب رسیدن به دستگاه ها و تجهیزات و... استفاده می کنند.

آشنایی با انواع عایق های مخصوص کانال های هوا

در عرصه ساختمان سازی از متریال متعددی برای عایق کاری لوله ها و کانال های هوا استفاده می شود. هر یک از این مواد با روش های به خصوصی به کار می روند و با قیمت مشخصی به مشتریان ارائه می شوند. برای استفاده از این عایق ها باید به نیازهای پروژه خود دقت داشته باشید و بر این اساس یک مدل مشخص از این متریال را انتخاب کنید.

عایق پشم شیشه

عایق پشم شیشه یکی از قدیمی ترین موادی است که در این عرصه مورد استفاده قرار می گیرد. این مواد عایق مصارف متعددی دارند و استفاده از آن ها بسیار ساده است. این مواد عایق با قیمت ارزانی ارائه می شوند. برخی از معایب این ماده عایق، سبب محدودیت در استفاه از آن شده است. به طور مثال فرایند نصب پشم شیشه در محیط های مختلف کمی دشوار است و آلودگی هایی به همراه می آورد. این عایق ها در برابر حرارت نیز مقاومت قابل توجهی دارند و برای جلوگیری از برودت هوا به کار برده می شوند.

این مواد در برابر رطوبت نیز مقاومت قابل توجهی دارند و آب و مواد مرطوب را به خود جذب می کنند. مقاومت فشاری آن ها بسیار ضعیف است و به همین خاطر در این زمینه مورد استفاده قرار نمی گیرند. پشم ها در میان مواد معدنی دسته بندی می شوند.

مواد عایق الاستومری

این مواد عایق نیز در میان بهترین دسته بندی های عایق قرار می گیرند و کارایی قابل توجهی دارند. عایق های الاستومری در چندین مدل ارائه می شوند؛ انواع مدل های پشت چسب دار، ساده، روکش دار و... این محصولات از مصارف متعددی برخوردار می باشند. این مواد عایق بسیاری از نیازهای صنعتگران را پاسخگو خواهند بود.

مقاومت قابل توجه این الیاف عایق از مهمترین نقاط قوت آن ها به شمار می رود. این عایق ها به دلیل سهولت در فرایند نصب در بازارهای فروش به شهرت رسیده اند. این عایق ها به صورت سیاه رنگ و با جنس پلاستیکی ارائه می شوند. هر یک از آن ها هر یک با روکش های آلومینیومی، روکش های پروتکت بلک، روکش های پروتکت سیلور و... ارائه می شوند و هر یک خواص به خصوصی دارند. عایق های الاستومری همیشه با پشم های معدنی شیشه مقایسه می شوند.

پلیمر پلی استایرن اکسترود شده

از دیگر موادی که به عنوان عایق مورد استفاده قرار می گیرند، فوم های سفت و سختی هستند که برای بسیاری از ساختمان ها کارایی دارند. ساختار سلول بسته و قوی این مدل عایق نیز یکی از دلایل شهرت آن به شمار می رود. پلیمر پلی استایرن اکسترود شده از دانه های پلاستیکی کوچکی تشکیل شده است که به صورت ساندویچ پانل به کار برده می شود. این مواد به صورت بی رنگ و شفاف ارائه می شوند. در ساخت و آماده سازی این متریال از مشتقات نفتی استفاده می کنند. بنزین و اتیلن از مهمترین متریال به کار رفته در این محصولات به شمار می روند.

برای تولید این عایق ها از متریال به خصوصی استفاده می کنند. استحکام و مقاومت این مواد توجه بسیاری از صنعتگران را جلب کرده است. دیواره های مشترک بین ساختار کلی این مواد نیز از مهمترین خصوصیات این محصولات به شمار می رود.

نکات مهم نصب مواد عایق

مواد پلی اورتان و سایر متریالی که به عنوان ماده عایق مورد استفاده قرار می گیرند، با روش های به خصوصی در محیط ساختمان به کار برده می شوند. برای نصب این عایق ها باید به چند نکته ساده دقت داشته باشید. برخی از نکات نصب و راه اندازی این مواد عایق به شرح زیر می باشند:

 • معماران و مهندسین عمرانی، باید در ابتدای فرایند ساختمان سازی برای اجرای این عایق ها اقدام کنند. اجرای عایق کاری در ابتدای این فرایند بسیار مناسب تر است و نتایج بهتری به دنبال دارد.
 • رعایت دستورالعمل های ساختمان سازی و مقررات ملی این عرصه نیز بسیار اهمیت دارد.
 • برای جلوگیری از بر هم خوردن نمای ساختمان، از پنل های به خصوصی بر روی دیوارهای ساختمان استفاده می شود. برای این منظور ابتدا ورقه هایی بر روی دیوار نصب می شوند و سپس نازک کاری بر روی آن ها انجام خواهد شد.
 • در خصوص عایق کاری به تاسیسات ساختمان سازی نیز توجه می شود. بتن های سبک و عایق های پاششی نیز در این خصوص به کار برده می شوند.
 • رعایت پل های حرارتی در فرایند عایق کاری بسیار مهم است. برای این منظور از ابزار رسانا استفاده می شود. به این ترتیب پل های حرارتی حذف شده و فرایند نصب عایق تکمیل خواهد شد.
 • در این خصوص محاسبه بار حرارتی نیز از اهمیت بسیار زیادی برخوردار می باشد.
 • در نظر گرفتن هزینه های عایق سازی نیز از اهمیت بسیار زیادی برخوردار است. در این خصوص باید حتما پیش از استفاده از این مواد عایق بودجه مورد نیاز را تامین کنید.

فاکتور های نصب مواد عایق

در این خصوص در نظر گرفتن جنس مواد عایق و تطابق آن ها با متریال ساختمانی از اهمیت بسیار زیادی برخوردار است. ضخامت متریال عایق نیز بسیار مهم است. برای مصارف حساس تر باید مواد عایق نیز ضخیم تر انتخاب شوند. عایق کاری ساختمان نیازمند ملاحضات فراوانی است. در این زمینه باید حتما به زمان بندی مربوط به اجرای این فرایند نیز دقت داشته باشید. پس از نصب این عایق ها باید به خوبی از آن ها نگهداری شود.

جمع بندی

در سال های اخیر انواع مدل های مواد عایق وارد بازارهای فروش شده اند. هر یک از این مواد عایق کانال های هوا را به خوبی پوشش می دهند و از افت کیفیت این متریال پیشگیری می کنند. برای خرید یک عایق مناسب باید حتما به نوع کاربری خود دقت داشته باشید. هزینه و قیمت این محصولات نیز از فاکتورهای مهم خرید آن ها به شمار می رود. در این زمینه استفاده از نظرات کارشناسان فنی نیز مزایای بی شماری برای شما به همراه می آورد. از این که تا پایان این گزارش همراه ما بودید، متشکریم.

نظرات
0
  ارسال دیدگاه
  تفاوت کانال های پیش عایق با کانال های فلزی و گالوانیزه

  مواد پلی اورتان در دنیای امروز کاربردهای بی شماری دارند؛ این مواد در صنعت عایق سازی بر روی انواع مصالح و تجهیزات ساختمانی، لوله ها و کانال ها تهویه هو...

  ادامه مطلب
  کندانس چیست و چگونه محاسبه می شود؟

  مخزن کندانس یک مخزن در موتور خانه بخار است که برای جمع آوری و ذخیره آب برگشتی از تقطیر بخار در قسمت...

  ادامه مطلب
  استفاده از عایق الاستومری برای عایق کردن کانال های هوا

  استفاده از عایق الاستومری در راستای محافظت از کانال های هوا بسیار متداول است. کانال های هوا اغلب با استفاده از مواد...

  ادامه مطلب
  معرفی انواع کانال های انتقال چهار گوش و کاربرد آن ها

  کانال های چهار گوش نمونه ایی از کانال های انتقال هوا در سیستم های تهویه می باشند. این نوع از کانال ها،...

  ادامه مطلب
  معرفی انواع متریال های مورد استفاده برای عایق سازی کانال های هوا

  مواد پلی اورتان در دنیای امروز کاربردهای بی شماری دارند؛ این مواد در صنعت عایق سازی بر روی انواع مصالح و تجهیزات...

  ادامه مطلب
  عایق الاستومری در موتورخانه برای عایق بندی صوتی و حرارتی

  با وجود تغییرات دمایی روز و شب و حتی فصل ها ، حفاظت از قطعات و دستگاه های موتورخانه ها به مسئله...

  ادامه مطلب
  عوارض آلودگی های صوتی محیط اطراف بر سلامت روان

  آلودگی صوتی در واقع یک خطر نامرئی شناخته شده است؛ که غیر قابل مشاهده است. آلودگی صوتی علاوه بر اینکه غیر قابل...

  ادامه مطلب
  عایق بندی صوتی گیم روم برای لذت بیشتر از بازی های کامپیوتری

  اگر از علاقمندان به گیم و استریم بازی هستید قطعا مشکلاتی درباره صداهای اضافه محیط داشتید. اما چطور میشود از شر صداهای...

  ادامه مطلب
  عایق الاستومریک برای عایق بندی صوتی
  عایق الاستومریک برای عایق بندی صوتی
  مزیت های استفاده از عایق الاستومری برای عایق بندی صوتی

  عایق الاستومری صوتی یکی از نیازهای اساسی زندگی مردم امروز است. با افزایش شهر نشینی و ایجاد سر و صدای گسترده در...

  ادامه مطلب
  برند کینگز پن
  برند پال داکت
  برند کول داکت
  برند کی فلکس
  برند سوپر فلکس