آشنایی بیشتر با مواد پلی یورتان‌ها یا پلی اورتان ها
آشنایی بیشتر با مواد پلی یورتان‌ها یا پلی اورتان ها
الموت تهویه
 • مقالات
 • 54 روز پیش
 • 32
 • 0
 • 0

هدف ما در این مقاله آشنایی بیشتر با مواد پلی یورتان‌ یا پلی اورتان می باشد. پلی اورتان ها را می توان از جمله پلیمرهای پر کاربرد دانست که استفاده زیاد از آنها به دلیل خواص عالی آنها است. با توجه به ویژگی ها و مزایای این مواد، متخصصین صنایع مختلف از آنها برای پوشش دهی در مصارف گوناگون استفاده می کنند. تهیه پوشش های شفاف به منظور پوشش تک لایه در بام ها و نیز تهیه رنگ های مخصوص برای مشخص نمودن محل عبور عابرین پیاده، دو مورد از موارد استفاده از این مواد می باشند. با ما همراه باشید تا اطلاعات بیشتری در مورد مواد کانال پلی اورتان یا پلی یورتان بدست آورید.

تاریخچه پلی یورتان

پلی یورتان برای اولین بار در سال 1937 میلادی و توسط محققین آلمانی کشف شد. پس از این تاریخ با توجه به ویژگی های خاص این مواد، به سرعت در صنایع مختلف جهان مورد استفاده قرار گرفتند. پلی یورتان ها با ایجاد واکنش دی ایزوسیانات اولین پلی یورتان پدید آمدند. همان طور که می دانید پیوند یورتانی در ساختار آلیتان ها وجود دارد و به پلیمرهایی که از پیوند یورتانی تشکیل شده باشند عموما پلی یورتان گفته می شود.
در نهایت بهتر است اشاره کنیم که می توان پلی یورتان را به شکل های مختلفی از قبیل فرآورده های فیلم، پودرها، فوم نرم و سخت، مایعات، الاستومرها، رنگ، رزین، پوشش و امولسیون ها تولید نمود.

کاربرد پلی یورتان

بهتر است بدانید که در حالت کلی پلی یورتان از خانواده پلیمرها است که در اطراف ما همیشه وجود داشته اند. محصولات تهیه شده با این مواد در عین نوآورانه بودن، از کیفیت بالایی نیز برخوردار هستند. استفاده از پلی یورتان ها علاوه بر راحتی زندگی ما، از منابع طبیعی نیز محافظت می کنند. کاربری این مواد طیف گسترده ای دارد که برخی از آنها عبارتند از:

 • تشک
 • عایق بندی قسمت های مختلف یخچال و فریزر
 • روکش
 • عایق ساختمان
 • قطعات خودرو
 • لباس ورزشی
 • کوسن مبلمان
 • غلطک و لاستیک
 • پانل های چوبی کامپوزیت
 • چسب ها
 • کفی کفش
  و ....

با گذشت روزها و پیشرفت تکنولوژی این لیست طولانی تر می گردد و بر کاربری مواد اولیه پلی یورتان نیز افزوده می شود.
مواد پلی یورتان‌ یا پلی اورتان می توانند از ساخت و ساز تا حوزه پزشکی به صورت گسترده مورد استفاده قرار بگیرند. استفاده از این مواد در تجهیزات آزمایشگاهی، صندلی ها و دسته های آنها، فریم ها، لاستیک ها و نیز در چسب هایی که برای اتصال قطعات مختلف استفاده می گردد، بیشتر به چشم می خورد.

کانال پلی اورتان مواد تولید کانال پلی اورتان

از ویژگی های بارز پلی یورتان ها سازگاری و مقاومت بالای آن است که علت اصلی کاربری بالای این ماده نیز به همین دلیل است. این ویژگی ها یعنی تطبیق پذیری و دوام کافی است تا این ماده را در بسیاری از زمینه های صنعتی به کار ببرند. استفاده از ماستیک های سیلیکونی و پلی اورتان نیز به دلیل خواص مکانیک و شیمیایی که دارند می توانند در مصارف متعددی به کار گرفته شوند.

ورق پلی اورتان

از ورق پلی اورتان می توان در بسیاری از صنایع استفاده نمود. این ورق ها برای تهیه انواع اسفنج ها، الاستومرها، الیاف مصنوعی و چسب ها می توانند به کار روند. از مشخصه بارز ورق های کانال پلی یورتان (پلی اورتان) می توان به مقاومت بالا در مقابل ساییدگی و ضربه پذیر بودنشان اشاره نمود.
برای سفارش ورق های پلی یورتان می توانید آنها را در سختی ها و رنگ های مختلفی سفارش دهید. استفاده از این ورق ها در ابتدا منحصر به مواردی از قبیل کنترل لرزش طراحی بود ولی به تدریج به کاربری این مواد در صنایع مختلف افزوده شد. علت اصلی این موضوع نیز قابلیت دسترسی راحت و نیز قیمت مناسب آن است.
در حقیقت الاستومرهای میکروسلولی تهیه شده از ورق های پلی اورتان را می توان یک سیستم مهندسی شده به شمار آورد. با این روش می توان به طیف وسیعی از محصولات دست یافت.

تولید پلی اورتان

به هنگام تولید مواد کانال پلی اورتان می توان با تغییر و دست کاری در نسبت های پخش و آرایش شیمیایی به پلی یورتان نرم و یا سخت دست یافت. برای تولید این مواد به شیوه خاصی از قالب های بسته استفاده می شود. به همین دلیل عوامل کنترل کننده در آن از جمله دما، زمان و فشار باعث تشکیل مستطیلی مداوم با صورت های صاف می شود.
برای تهیه مواد کانال پلی اورتان می توان به روش های مختلفی عمل نمود. اصلی ترین و مفیدترین روش تولید ایجاد واکنش بین پلیول و دی ایزوسیانات است. به منظور سنتز پلی یورتان می توان از کاتالیزورها و افزودنی ها استفاده نمود. این مواد افزودنی می توانند رنگدانه ها، عوامل دمنده، بازدارنده ها، اتصالات عرضی و مواد فعال کننده سطح باشند.
برای تولید پلی یورتان های مختلف که از چگالی و سختی متفاوتی نیز برخوردار باشند تنها باید در نوع ایزوسیانات، پلی آل و یا مواد افزودنی و مقادیر آنها تغییراتی ایجاد نمود.

مواد اولیه پلی اورتان و پلی یورتان مواد پلی اورتان و پلی یورتان

قیمت مواد پلی اورتان

برای خرید مواد پلی اورتان نمی توانیم قیمت مشخصی ارائه دهیم. فاکتورهای زیادی در قیمت گذاری این مواد موثر هستند که از آن جمله می توان به مواردی از قیبل نوسانات ارزی، قیمت مواد اولیه پلی یورتان، عوامل تولید و ... اشاره نمود.

خواص مواد کانال پلی یورتان

مواد پلی یورتان‌ یا پلی اورتان خواص متعدد بسیاری دارد که کاربری آنها را روز به روز افزایش می دهد. در این بخش به برخی از مهمترین آنها اشاره می کنیم.

 • برخورداری از قدرت چسبندگی بالا با سطوح مختلف
 • دارای مقاومت زیاد در مقابل خوردگی عوامل جوی و محیطی
 • برخورداری از قابلیت انعطاف در طیف گسترده ای از دما
 • عدم شره در استفاده در درزهای عمودی
 • قابلیت استفاده در کنار آب آشامیدنی به دلیل خاصیت غیر سمی بودن آن
 • بسته بندی های 600cc به شکل سوسیس
 • مورد استفاده در معماری مدرن
 • جایگزین گچبری سنتی با توجه به قیمت به صرفه، وزن کم و نصب سریع
 • قیمت کمتر
 • حمل و نقل راحت و آسان

کلام پایانی

در این مقاله سعی نمودیم تا شما را مواد پلی یورتان و یا پلی اورتان آشنا نماییم و به برخی از موارد استفاده از آنها اشاره نماییم. لازم به ذکر است که موارد ذکر شده در این مقاله تنها بخشی از کاربری های این مواد در دنیای امروز است. شما می توانید برای آشنایی بیشتر با کانال های پیش عایق به سایت الموت تهویه مراجعه نمایید.

نظرات
0
  ارسال دیدگاه
  تفاوت کانال های پیش عایق با کانال های فلزی و گالوانیزه

  هدف ما در این مقاله آشنایی بیشتر با مواد پلی یورتان‌ یا پلی اورتان می باشد. پلی اورتان ها را می توان از جمله پلیمرهای پر کاربرد دانست که استفاده زیاد ...

  ادامه مطلب
  کندانس چیست و چگونه محاسبه می شود؟

  مخزن کندانس یک مخزن در موتور خانه بخار است که برای جمع آوری و ذخیره آب برگشتی از تقطیر بخار در قسمت...

  ادامه مطلب
  استفاده از عایق الاستومری برای عایق کردن کانال های هوا

  استفاده از عایق الاستومری در راستای محافظت از کانال های هوا بسیار متداول است. کانال های هوا اغلب با استفاده از مواد...

  ادامه مطلب
  معرفی انواع کانال های انتقال چهار گوش و کاربرد آن ها

  کانال های چهار گوش نمونه ایی از کانال های انتقال هوا در سیستم های تهویه می باشند. این نوع از کانال ها،...

  ادامه مطلب
  معرفی انواع متریال های مورد استفاده برای عایق سازی کانال های هوا

  مواد پلی اورتان در دنیای امروز کاربردهای بی شماری دارند؛ این مواد در صنعت عایق سازی بر روی انواع مصالح و تجهیزات...

  ادامه مطلب
  عایق الاستومری در موتورخانه برای عایق بندی صوتی و حرارتی

  با وجود تغییرات دمایی روز و شب و حتی فصل ها ، حفاظت از قطعات و دستگاه های موتورخانه ها به مسئله...

  ادامه مطلب
  عوارض آلودگی های صوتی محیط اطراف بر سلامت روان

  آلودگی صوتی در واقع یک خطر نامرئی شناخته شده است؛ که غیر قابل مشاهده است. آلودگی صوتی علاوه بر اینکه غیر قابل...

  ادامه مطلب
  عایق بندی صوتی گیم روم برای لذت بیشتر از بازی های کامپیوتری

  اگر از علاقمندان به گیم و استریم بازی هستید قطعا مشکلاتی درباره صداهای اضافه محیط داشتید. اما چطور میشود از شر صداهای...

  ادامه مطلب
  عایق الاستومریک برای عایق بندی صوتی
  عایق الاستومریک برای عایق بندی صوتی
  مزیت های استفاده از عایق الاستومری برای عایق بندی صوتی

  عایق الاستومری صوتی یکی از نیازهای اساسی زندگی مردم امروز است. با افزایش شهر نشینی و ایجاد سر و صدای گسترده در...

  ادامه مطلب
  برند کینگز پن
  برند پال داکت
  برند کول داکت
  برند کی فلکس
  برند سوپر فلکس