ویژگی های عایق الاستومری چیست؟
ویژگی های عایق الاستومری چیست؟
الموت تهویه
 • مقالات
 • 62 روز پیش
 • 41
 • 0
 • 0

در بین انواع مختلف عایق های برودتی و حرارتی موجود در بازار به جرات می توان گفت عایق الاستومری بهترین و مناسب ترین آنها از هر جهت می باشد. برای ساخت این نوع عایق از موادی که خاصیت انعطاف پذیری دارند و به حالت سلول بسته می باشند در کنار شکل دهی پروپیلن، داین و اتیلن استفاده می گردد. ترکیب این مواد در نهایت ساختار عایق الاستومری را تشکیل می دهد که برای ساخت عایق الاستومری به کار می رود.
عایق الاستومری را می توان بهترین گزینه برای جایگزینی با کانال های گالوانیزه قدیمی به شمار آورد. علاوه بر این عایق الاستومری را می توان دوستدار طبیعت دانست زیرا استفاده از آن ضرری برای طبیعت ندارد. در این مقاله به توضیح ویژگی های عایق الاستومری و مزایای آن خواهیم پرداخت، با ما همراه باشید.

عایق الاستومری چیست؟

عبارت کانال پیش عایق را برای مواردی به کار می بریم که کانال قبل از اجرا و نصب کاملا عایق بندی شده باشد. در این موارد پس از اجرا دیگر نیازی به عایق کاری دوباره نیست. دلیل این کار مشکلاتی است که عایق کاری بعد از اجرا به دنبال دارد.
معمولا در مواردی از قبیل ساختمان های مسکونی که ارتفاع کمتری دارند عایق کاری پس از اجرا با دشواری انجام می گیرد. در چنین مواردی استفاده از عایق الاستومری می تواند کارها را به سادگی و با سرعت بیشتری پیش ببرد.

استفاده از این عایق ها به منظور کانال کشی سیستم تهویه مطبوع می تواند به افزایش کارایی آنها کمک بسیاری نماید. همان طور که می دانید هدر رفت انرژی در مسیر تولید هوای گرم و یا سرد تا انتقال آن به داخل ساختمان از معضلات شایع در سیستم های تهویه مطبوع می باشد. استفاده از کانال های پیش عایق با توجه به طراحی مناسبی که دارند تا حد زیادی این مشکل را رفع نموده اند.

[caption id="attachment_3056" align="aligncenter" width="1200"] پیش عایق الاستومری خصوصیات پیش عایق الاستومری[/caption]

کاربرد های عایق الاستومری

امروزه عایق های الاستومری کاربرد بسیاری در صنایع مختلف دارند. به برخی از مهمترین کاربرد این عایق ها در ادامه اشاره می کنیم:

 •  سیستم های تهویه مطبوع
 • سیستم های سرمایشی و گرمایشی
 • کانال های هوارسان در برخی از صنایع از جمله تاسیسات ساختمانی و یا صنعتی
 •  تاسیسات صنایع گاز، نفت و پتروشیمی
 • استفاده از عایق های الاستومری به دلیل مزایای بسیاری که دارد، امری متداول و اجتناب ناپذیر است. می توان از عایق الاستومری برای عایق سطوح و مقاطعی که کندانس بالایی دارند استفاده نمود.

در مکان ها و مراکز صنعتی و سازمان های مختلف، دستیابی به بهداشت محیط نکته مهمی است که دغدغه فکری کارفرمایان را نیز به خود اختصاص می دهد. استفاده از عایق الاستومری می تواند برای محیط های صنعتی گزینه ایده الی باشد.

عایق الاستومری در کانالها پیش عایق الاستومری

ویژگی های عایق الاستومری

از ویژگی های عایق الاستومری می توان به این موضوع اشاره نمود که نوع عایقی که بر روی ورق های کانال پیش عایق قرار می گیرد، که می تواند میزان عایق بودن کانال را تحت تاثیر قرار دهد. پس بهتر است به انتخاب نوع عایق با توجه به کارایی آن دقت بیشتری داشته باشید. در مورد عایق الاستومری نیز باید اشاره کنیم که در مقابل حرارت زیاد، شرایط نامساعد جوی، اشعه ماورای بنفش، گازهای خورنده، گاز ازن، رطوبت، مواد شیمیایی، آلاینده ها و ... از مقاومت بسیار مناسبی برخوردار است.
عایق الاستومری در کنار کانال پلی یورتان از جمله پیش عایق های هستند که از کیفیت بسیار بالایی برخوردار هستند. برخورداری از خاصیت انعطاف پذیری بالا در عایق های الاستومری، فرم دهی مناسب به کانال را میسر نموده است. علاوه بر این، این نوع از عایق ها از خمش بسیار خوبی نیز برحوردار هستند که برای استفاده در شرایط دشوار می تواند ویژگی بسیار مفیدی باشد.
با توجه به ساخت چند لایه عایق های الاستومری، دوام و استحکام کانال نیز افزایش می یابد زیرا کانال از نظر ضخامت در بهترین و استانداردترین حالت ممکن قرار دارد. ساخت و تولید این مدل از عایق ها می تواند به سادگی و با استفاده از ماشین آلات مدرن امروزی انجام بگیرد. البته استفاده از ماشین آلات مدرن تاثیر بسیاری در کارایی، کیفیت و استحکام عایق خواهد داشت.

تعیین هزینه عایق الاستومری

در مورد قیمت عایق الاستومری نمی توان قیمت قطعی اعلام نمود. چرا که در تعیین قیمت این عایق ها عوامل متعددی دخیل هستند. علاوه بر این به دلیل نوسانات موجود در بازار ارز، قیمت مواد اولیه نیز در حال نوسان می باشد. در حالت کلی قیمت این عایق ها در مقایسه با عایق پشم شیشه بیشتر است. البته با در نظر گرفتن مزایا و کاربردهایی که عایق الاستومری نسبت به عایق های پشم شیشه دارند، می توان گران بودن آنها را توجیه کرد.

در حالت کلی برای تعیین قیمت این نوع عایق، باید مواردی از قبیل اندازه، ضخامت عایق به کار رفته، نوع عایق مورد استفاده و متراژ توجه کنیم. در حقیقت این عایق ها به دلیل کارایی و کیفیت مطلوبی که دارند، از قیمت عادلانه ای نیز برخوردار هستند. اگر به ویژگی و خصوصیات منحصر به فرد به کار رفته در این عایق ها دقیق شوید، حتما متوجه خواهید شد که قیمت گرانی ندارند.

لایه های به کار رفته در عایق الاستومری

همان طور که اشاره شد برای تولید عایق الاستومری از چند لایه استفاده می گردد که به ترتیب عبارتند از :

 1.  لایه داخلی : این لایه از جنس آلومینیوم و با استفاده از سیم فلزی ساخته می شود.
 2. لایه میانی : این لایه می تواند به صورت سفارشی نیز ساخته شود. ضخامت عادی در نظر گرفته شده برای این لایه حدود 3 میلیمتر است که در حالت سفارشی، می تواند بین 6 تا 9 میلیمتر نیز تولید گردد.
 3. لایه بیرونی : این لایه از فویلی با جنس آلومینیوم ساخته می شود که می تواند در مقابل عوامل خارجی از قبیل خوردگی و ضربه مقاومت بالایی از خود نشان دهد.

برای ساخت این لایه ها همواره از لایه داخلی شروع و به لایه خارجی می رسند. به عبارتی در اولین مرحله ساخت، لایه داخلی و سپس لایه میانی تولید می گردد. در مرحله پایانی نیز لایه بیرونی تهیه می گردد.

مزایای استفاده از عایق الاستومری در کانالها کاربرد عایق الاستومری

تاثیر دما بر عایق الاستومری

درست است که دمای محیط تاثیر بسیار ناچیزی بر روی این عایق ها دارد ولی بی تاثیر نمی باشد. در واقع به دلیل تحمل دمایی بین 30 تا 110 درجه در عایق الاستومری، می توان از آنها در این بازه دمایی برای مصارف گوناگونی استفاده نمود. گرمای این بازه برای این عایق به راحتی قابل تحمل است و می تواند بدون دغدغه فکری به کار رود.

جمع بندی

در این مقاله به توضیح در مورد عایق الاستومر پرداختم و در مورد مزایا و ویژگی آن توضیح داده ایم. همانطور که گفته شد این نوع عایق در مکان های مختلفی استفاده می شود. مصرف کنندگان این نوع عایق می توانند برای سفارش این محصول به سایت الموت تهویه مراجعه نمایند. این شرکت تولید کننده و اجرا کننده عایق الاستومری در اصفهان و فارس و ... می باشد.

نظرات
0
  ارسال دیدگاه
  تفاوت کانال های پیش عایق با کانال های فلزی و گالوانیزه

  در بین انواع مختلف عایق های برودتی و حرارتی موجود در بازار به جرات می توان گفت عایق الاستومری بهترین و مناسب ترین آنها از هر جهت می باشد. برای ساخت ای...

  ادامه مطلب
  کندانس چیست و چگونه محاسبه می شود؟

  مخزن کندانس یک مخزن در موتور خانه بخار است که برای جمع آوری و ذخیره آب برگشتی از تقطیر بخار در قسمت...

  ادامه مطلب
  استفاده از عایق الاستومری برای عایق کردن کانال های هوا

  استفاده از عایق الاستومری در راستای محافظت از کانال های هوا بسیار متداول است. کانال های هوا اغلب با استفاده از مواد...

  ادامه مطلب
  معرفی انواع کانال های انتقال چهار گوش و کاربرد آن ها

  کانال های چهار گوش نمونه ایی از کانال های انتقال هوا در سیستم های تهویه می باشند. این نوع از کانال ها،...

  ادامه مطلب
  معرفی انواع متریال های مورد استفاده برای عایق سازی کانال های هوا

  مواد پلی اورتان در دنیای امروز کاربردهای بی شماری دارند؛ این مواد در صنعت عایق سازی بر روی انواع مصالح و تجهیزات...

  ادامه مطلب
  عایق الاستومری در موتورخانه برای عایق بندی صوتی و حرارتی

  با وجود تغییرات دمایی روز و شب و حتی فصل ها ، حفاظت از قطعات و دستگاه های موتورخانه ها به مسئله...

  ادامه مطلب
  عوارض آلودگی های صوتی محیط اطراف بر سلامت روان

  آلودگی صوتی در واقع یک خطر نامرئی شناخته شده است؛ که غیر قابل مشاهده است. آلودگی صوتی علاوه بر اینکه غیر قابل...

  ادامه مطلب
  عایق بندی صوتی گیم روم برای لذت بیشتر از بازی های کامپیوتری

  اگر از علاقمندان به گیم و استریم بازی هستید قطعا مشکلاتی درباره صداهای اضافه محیط داشتید. اما چطور میشود از شر صداهای...

  ادامه مطلب
  عایق الاستومریک برای عایق بندی صوتی
  عایق الاستومریک برای عایق بندی صوتی
  مزیت های استفاده از عایق الاستومری برای عایق بندی صوتی

  عایق الاستومری صوتی یکی از نیازهای اساسی زندگی مردم امروز است. با افزایش شهر نشینی و ایجاد سر و صدای گسترده در...

  ادامه مطلب
  برند کینگز پن
  برند پال داکت
  برند کول داکت
  برند کی فلکس
  برند سوپر فلکس