اهمیت عایق کاری لوله های آب
اهمیت عایق کاری لوله های آب
alamoot
 • مقالات
 • 784 روز پیش
 • 131
 • 0
 • 0

عایق کاری لوله های آب هم برای ساختمان های تجاری و هم برای ساختمانهای مسکونی اهمیت زیادی دارد. بسیاری از مردم از فواید و اهمیت عایق کاری لوله ها بی اطلاع هستند. در اینجا به چند دلیل برای عایق کشی لوله های خانه شما اشاره میکنیم.

با افزایش تمرکز بر کاهش تولید گازهای گلخانه ای و بهبود راندمان انرژی، عایق کاری لوله های آب داخل ساختمان از اهمیت بیشتری برخوردار شده است. اگرچه غالباً فراموش می شود. عایق کاری لوله های داخل منزل شما نه تنها صورت حساب انرژی شما را کاهش می دهد، بلکه از مسائلی که می تواند پرهزینه شود جلوگیری می کند.

روش عایق کاری لوله های آب چگونه انجام می شود؟

به طور کلی در تاسیسات ساختمان، لوله کشی به سه طریق انجام می گردد. در روش اول به صورت توکار لوله‌ها داخل کانال شافت یا سقف کاذب قرار می‌گیرند.در روش دوم به صورت دفنی در زیر کف جاسازی می شود. و در روش سوم به صورت روکار که در داخل یا خارج از ساختمان کار لوله کشی انجام می شود.

توجه داشته باشید مهم نمی باشد لوله کشی ساختمان به چه روشی انجام گردد، چون در هر حالت میتوان عایق کاری لوله های آب را با روش‌های مختلف زیر انجام نمود.

 • برای عایق کاری لوله های آب ابتدا باید لوله‌های آب را کاملا تمیز کنید. به این معنی که هر گونه مصالح ساختمانی که بر روی وجود دارد را پاک نمایید.
 • سپس بر روی لوله ‌های سیستم گرم کننده ضد زنگ بزنید.
 • بعد از خشک شدن ضد زنگ، باید لوله‌های دفنی و توکار را با پشم سنگ یا عایق پتویی، روکش کاغذی یا عایق پشم شیشه بپوشانید. البته توجه داشته باشید که پشم شیشه را از سمت  ورق آلومینیومی در دور لوله نپوشانید.
 • در این مرحله مفتول گالوانیزه را بر روی عایق‌ها بپیچانید تا ثابت گردد.
 • همچنین برای لوله‌های روکار هم می ‌توانید از عایق هدایتی، تشعشعی یا عایق پیش ساخته استفاده نمایید و سپس بر روی آن ها را با ورق گالوانیزه یا ورق آلومینیوم بپوشانید.

انواع عایق لوله های آب ساختمان چه می باشد؟

عایق لوله های آب جز دسته تجهیزاتی می باشد که جهت کاهش اتلاف حرارت و گرما در تاسیسات گرمایشی برای بخش‌های مختلفی مانند لوله‌ ها، کانال ‌ها و مخازن استفاده گردد. عایق کردن لوله های آب علاوه بر جلوگیری از اتلاف گرما از نفوذ رطوبت و انتقال صوت و صدا نیز جلوگیری می نماید.

به طور کلی عایق کاری لوله آب دارای انواع مختلفی است که در ادامه به انواع پر کاربرد آن اشاره می نماییم.

 • عایق رطوبتی: این مدل عایق لوله آب برای جلوگیری از نفوذ رطوبت از یک جداره به جداره دیگر از عایق رطوبتی می باشد. به طور کلی عایق رطوبتی از جنس مواد قیراندود شده‌ ای مانند کاغذ، گونی، پلاستیک، مواد لاستیکی و … تولید شده است.
 • عایق حرارتی: به طور کلی در تاسیسات ساختمان انتقال حرارت به سه حالت تابش، هم ‌رفت و هدایت انجام می گردد. در دو روش تابش و هم‌رفت، برای انتقال گرما به محیطی گازی نیاز می باشد و در روش هدایت، انتقال گرما از طریق تماس اجسام با یکدیگر انجام می‌شود.

 

 

عایق کردن لوله عایق کاری لوله های آب

اهمیت عایق کاری لوله های آب در ساختمان ها

عایق کاری لوله های آب دارای مزایا و اهمیت هایی می باشد، که در این بخش به این موضوع می پردازیم.

جلوگیری از انجماد و ترکیدن لوله ها در زمستان

در لوله های سرد از عایق لوله ای برای جلوگیری از یخ زدگی لوله ها در هوای سرد استفاده می شود. یخ زدگی لوله ها می تواند مواردی از جمله ترک خوردگی لوله ها، آبگرفتگی و مسدود شدن آب را ایجاد کند که رفع همه آنها می تواند پر هزینه باشد.

عایق کاری لوله های سرد موجود در دیوارهای بیرونی و فضاهای سرد مانند زیرزمین که لوله ها بیشتر مستعد انجماد هستند از اهمیت ویژه ای برخوردار است. عایق کاری لوله باعث افزایش دمای لوله می شود، که این امر احتمال یخ زدگی لوله ها را کاهش می دهد. برای عایق کاری لوله ها و جلوگیری از یخ زدگی آنها میتوان از عایق الاستومری لوله ای استفاده کرد.

جلوگیری از انتقال گرما یا از بین رفتن گرما

در لوله های گرم، عایق لوله، مانع از بین رفتن گرما می شود و دمای آب را حدود 2 درجه بالاتر از لوله آب گرم بدون عایق نگه می دارد. این بدان معناست که برای گرم کردن آب انرژی کمتری لازم است، که به نوبه خود هزینه قبوض آب و برق شما را کاهش می دهد.

عایق کاری لوله های آب عایق کاری لوله

جلوگیری از تعریق لوله های آب

عایق کاری لوله ها هم چنین به از بین بردن تعریق و رطوبت لوله ها کمک میکند. هنگامی که لوله های سرد با هوای گرم و مرطوب تماس می گیرند، بخار آب روی سطح لوله متراکم می شود. این باعث ایجاد میعان می شود، که بر روی زمین یا سایر سطوح زیر آن فرو می ریزد. که گودال، نم و همچنین رطوبت زیادی ایجاد می کند، که می تواند منجر به قارچ و پوسیدگی شود. عایق کاری لوله از این اتفاق جلوگیری می کند.

نکاتی برای اطمینان از عملکرد عایق لوله

برای اطمینان از ادامه عملکرد عایق لوله، توصیه می کنیم سالانه عایق را بررسی کنید. تا اطمینان حاصل کنید که تمام مناطق لوله ها دارای عایق است و عایق هنوز در وضعیت خوبی قرار دارد. این مهم است که اطمینان حاصل کنیم که تمام مناطق شبکه لوله عایق بندی شوند تا عایق لوله موثر باشد. اغلب شکافهایی در سطح عایق وجود دارد که به از بین رفتن گرما یا افزایش خطر یخ زدگی کمک می کند. بنابراین توصیه می کنیم که در صورت امکان، این شکاف ها را پر کنید.

جهت کسب اطلاعات بیشتر در این زمینه سایر مقالات وب سایت تهویه الموت را مطالعه کنید. شرکت تهویه الموت بزرگترین تامین کننده عایق های الاستومری و <atitle="کانال پیش عایق" href="/">کانال های پیش عایق می باشد. جهت مشاوره رایگان با ما تماس حاصل کنید.

جمع‌بندی

به طور کلی عایق بندی لوله های آب جز کارهای ضروری و مهم برای جلوگیری از هدر رفتن انرژی و مصارف سوختی می باشد. عایق کاری لوله های آب بهتر است بعد از پایان یافتن کار لوله کشی ساختمان از فردی ماهردر زمینه عایق کاری لوله آب کمک بخواهید. شرکت الموت تهویه یکی از معتبر ترین اجرا کنندگان کانال پیش عایق در استان اصفهان و فارس می باشد. شما می توانید با عایق کاری لوله های آب و پرداخت هزینه ابتدایی، از هزینه‌های گزاف سوخت و انرژی در آینده جلو گیری نمایید.

نظرات
0
  ارسال دیدگاه
  عایق الاستومری
  عایق الاستومری
  کاربردهای عایق الاستومری در صنعت چه می باشد؟

  عایق الاستومری بیشتر از 70 سال است که برای کاربری های تجاری مورد استفاده قرار می گیرد. با این حال کارایی و...

  ادامه مطلب
  عایق الاستومری ویژگی
  عایق الاستومری ویژگی
  ویژگی های عایق الاستومری چیست؟

  در بین انواع مختلف عایق های برودتی و حرارتی موجود در بازار به جرات می توان گفت عایق الاستومری بهترین و مناسب...

  ادامه مطلب
  کانال پلی اورتان تخصصی
  کانال پلی اورتان تخصصی
  مراحل تولید و نصب کانال های پلی یورتان

  کانال پلی اورتان کاربری وسیعی در سازه های تجاری، صنعتی، مسکونی، درمانی، اداری و … دارد. در حقیقت می توان از کانال...

  ادامه مطلب
  مضرات پشم شیشه و جایگزین آن
  مضرات پشم شیشه و جایگزین آن
  مضرات پشم شیشه برای انسان و طبیعت

  همان طور که اطلاع دارید پشم شیشه به عنوان عایق صوتی، رطوبتی و حرارتی استفاده می گردد که کاربری آن نسبت به...

  ادامه مطلب
  مزیت های عایق کاری زمین
  مزیت های عایق کاری زمین
  مزایای عایق کاری زیرزمین

  آمارها نشان می دهد که تکمیل زیرزمین شما می تواند بازدهی 70 تا 75 درصدی را در سرمایه اولیه شما ایجاد کند.آیا...

  ادامه مطلب
  Increasing energy efficiency
  Increasing energy efficiency
  5 طریق افزایش بازدهی انرژی خانه با عایق کاری

  آیا قبض گرمایش ظالمانه ای پرداخت می کنید؟ آیا برای راه اندازی موتورخانه خود از طریق گاز طبیعی یا برق اضافی می...

  ادامه مطلب
  Insulation of the house
  Insulation of the house
  چه قسمت هایی از ساختمان باید عایق کاری شوند

  افزودن عایق مناسب برای یک خانه جدید یا موجود ضروری است. یک خانه بسته به فصل به عایق برای جلوگیری ورود یا...

  ادامه مطلب
  insulate pipes
  insulate pipes
  آموزش نحوه عایق بندی لوله ها

  در این مقاله قصد داریم تا نحوه عایق بندی لوله ها را به شما آموزش دهیم. عایق بندی لوله های آب در...

  ادامه مطلب
  جلوگیری از یخ زدن و ترکیدن لوله های آب
  جلوگیری از یخ زدن و ترکیدن لوله های آب
  جلوگیری از یخ زدن لوله های آب ونحوه ی ذوب کردن آنها

  لوله های آب یخ زده در هوای بسیار سرد زمستانی یک خطر جدی هستند. هنگامی که آب در یک لوله یخ می...

  ادامه مطلب
  برند کینگز پن
  برند پال داکت
  برند کول داکت
  برند کی فلکس
  برند سوپر فلکس