معرفی انواع کانال های انتقال چهار گوش و کاربرد آن ها
معرفی انواع کانال های انتقال چهار گوش و کاربرد آن ها
الموت تهویه
 • بلاگ
 • 18 روز پیش
 • 3
 • 1
 • 0

کانال های چهار گوش نمونه ایی از کانال های انتقال هوا در سیستم های تهویه می باشند. این نوع از کانال ها، یکی از مهم ترین اجزا های تاسیساتی هستند. در مواقع وجود نداشتن این کانال ها، هوای داخل محوطه به هیچ عنوان خارج نمی شود. انتقال هوا در کل تنها از دو دسته کانال، کانال چهار گوش و یا کانال گرد صورت می گیرد. ما در این مقاله می خواهیم شما را با معرفی انواع کانال های انتقال چهار گوش و کاربرد آن ها آشنا کنیم.

کانال های چهار گوش هوا، جز یکی از دسته های کانال های هوا شناخته شده، که در اکثری از کار موارد ها برای انتقال دادن هوا در سیستم های پخش کننده هوا و یا سیستم های سرمایشی و گرمایشی مورد استفاده قرار می گیرد. کانال های چهار گوش اغلب به شکل مستطیلی و یا مربعی موجود هستند، و هوای درون را به بیرون انتقال می دهد. کانال های چهار گوش مربعی از راندمان بالایی برخوردار است؛ به همین خاطر پر کاربرد تر از کانال مستطیلی است.

 در رابطه با واحد اندازه گیری این نوع کانال ها باید گفت که، کانال های چهار گوش واحد اندازه گیریشان به صورت فوت مکعب در دقیقه و یا CFM می باشد. کانال های هوا چهارگوش نسبت به کانال های گرد بازدهی کمتری را دارا هستند. نمونهای از ویژگی هایی که کانال های چهار گوش دارد این است که، این نوع از کانال های هوا دارای فلنج های سر خود تی دی اف هستند. کاربرد فلنج در کانال هوا این است که، به صورت فردی هوا بندی در داخل کانال را انجام می دهد. 

فلنج های وزن کمی را به کانال ها می دهد. کانال های پیش عایق نمونه ای از کانال های چهار گوش محسوب می شود که از فوم پلی اتلین ساخته شده است. ضخامت این فوم ها در کانال های پیش عایق، یک الی سه سانتی متر است، که در لا به لای لایه های آلمینیومی قرار می گیرد. استفاده کردن از این فوم ها در بین لایه ای آلمینیومی باعث می شود تا کانال های ساخته شده از وزن سبکی برخوردار باشند و دارای استحکام بالایی هم باشند. همینطور هزینه کمتری هم در بر خواهند داشت.

کاربرد کانال های چهار گوش

در واقع این نوع از کانال ها یکی از پر کاربرد ترین نوع کانال های هوا شناخته شده است. کانال های چهار گوش بیشتر در حوضه های صنعتی، تجاری، ساختمانی ، مسکونی و همچنین ارادی مورد استفاده قرار می گیرد. کانال های هوای چهار گوش، برخی مواقع به طور سنتی و یا دستی توسط کانال سازها طراحی می شوند. البته این مورد هم باید ذکر کرد که، در این روش از ساخت کانال ها احتمال خطای دست بالایی وجود دارد؛ زیرا به دلیل در کار بودن دست افراد در اکثری از استاندارد های مهم ساخت در آن رعایت نمی شود. همچنین موجب بالا رفتن زمان ساخت هم خواهد شد. قیمت های کانال هوا چهار گوش با توجه به عامل هایی همچون: متراژ فضایی، ضخامت ورقه های استفاده شده، نوع عایق هایی که در کانال به کار برده شده، و نوع کاربرد و ابعاد آن بستگی دارد.

 ساختمان کانال های چهار گوش 

در حالت کلی کانال هوا چهار گوش از سه  قسمت مهم، اتصالات عرضی، تقویت کننده ها و همینطور درزهای طولی ساخته شده است. یکی از بخش های اصلی خطوط انتقال هوا، اتصالات هستند، جز مهم ترین محصولات برای ساخت این کانال ها به شمار می آیند. این دسته از محصول ها طبق استاندارد های فنی تولید می شوند. این کارها موجب افزایش کیفیت اتصالات است.

 در رابطه با نحوه اتصال آن ها باید گفت که، تمامی قطعات کانال های هوا چهار گوش با کمک پیچ و مهره ها و همین طور نخ های نسوز به یک دیگر اتصال داده می شوند. البته زمانی که ابعاد کانال های شما زیاد باشد و فاصله های دو کنج کانال بسیار باشد، از کلمپ و یا گیره می توانید کمک بگیرید. 

مزیت کانال های چهار گوش

همان طور که در قسمت فوق گفته شد، در ساختار این نوع از کانال ها از فلنج استفاده می شود. به همین دلیل هوابند کانال به طور کامل ساخته می شود. کانال های هوا چهار گوش، نسبت به کانال هایی که توسط دست انسان ها ساخته می شوند، از سرعت بالایی هم برخوردار هستند. یکی دیرگ از مزیت های این کانال ها قیمت مقرون به صره آن ها است. کانال های چهار گوش چیش ساخته از قیمت کمتری نسبت به کانال های چهار گوش سنتی برخوردار هستند. همچنین وزن کمتری هم نسبت به کانال های صنعتی دارند.

از رخ های عرضی در کانال های چهار گوش صنعتی برای بالا رفتن استحکام و همچنین تقویت کردن ورقه ها استفاده می کنند. در ساخت این کانال ها به دلیل استفاده کردن از گوشه های فلزی مناسب، کنج های کانال هوا به صورت قائمه شکل می باشد. در رابطه با برش دادن کانال ها هم باید گفت که، همه شکل های کانال هوا پیش ساخته با دستگاهی به نام سی ان سی پلاسما صورت می گیرد.

این دسته از کانال های ماشینی، به دلیل شکل پذیری راحت، سایز و ابعاد گوناگون، و همین طور مقاومت بالا، در میان افراد بسیار مورد توجه قرار گرفته است. یکی از موارد هایی که در رابطه با کانال های چهار گوش می توان گفت این است که، این کانال های هوا دارای جدا کننده های استاندارد در داخل کانال ها هستند؛ که موجب انتقال بهتر هوا و همینطور توزیع مناسب جریان هوا با توجه به ظرفیت کانال می شوند.

علاوه بر این ویژگی ها باید گفت که کانال چهار گوش از انجام عایق کاری هم برخوردار است؛ به همین دلیل می توانید به آسانی از مصرف انرژی بالا جلوگیری کنید.

معایب کانال های چهار گوش هوا

تا به این مرحله با معرفی انواع کانال های انتقال چهار گوش و کاربرد آن ها آشنا شدید. حال در این قسمت قصد داریم تا شما را با چند مورد از معایب های کانال هار چهار گوش هم آشنا سازیم. کانال هوا چار گوش علاوه بر این که از مزیت و ویژگی هایی برخوردار است از معایب هایی همانند: افت فشار بالا آلودگی صوتی بسیار، زنگ زدن ورقه های گالوانیزه در برابر رطوبت، چکش خواری، یکپارچه نبودن جریانات هوا هستند.

نظرات
0
  ارسال دیدگاه
  تفاوت کانال های پیش عایق با کانال های فلزی و گالوانیزه

  کانال های چهار گوش نمونه ایی از کانال های انتقال هوا در سیستم های تهویه می باشند. این نوع از کانال ها، یکی از مهم ترین اجزا های تاسیساتی هستند. در موا...

  ادامه مطلب
  کندانس چیست و چگونه محاسبه می شود؟

  مخزن کندانس یک مخزن در موتور خانه بخار است که برای جمع آوری و ذخیره آب برگشتی از تقطیر بخار در قسمت...

  ادامه مطلب
  استفاده از عایق الاستومری برای عایق کردن کانال های هوا

  استفاده از عایق الاستومری در راستای محافظت از کانال های هوا بسیار متداول است. کانال های هوا اغلب با استفاده از مواد...

  ادامه مطلب
  معرفی انواع کانال های انتقال چهار گوش و کاربرد آن ها

  کانال های چهار گوش نمونه ایی از کانال های انتقال هوا در سیستم های تهویه می باشند. این نوع از کانال ها،...

  ادامه مطلب
  معرفی انواع متریال های مورد استفاده برای عایق سازی کانال های هوا

  مواد پلی اورتان در دنیای امروز کاربردهای بی شماری دارند؛ این مواد در صنعت عایق سازی بر روی انواع مصالح و تجهیزات...

  ادامه مطلب
  عایق الاستومری در موتورخانه برای عایق بندی صوتی و حرارتی

  با وجود تغییرات دمایی روز و شب و حتی فصل ها ، حفاظت از قطعات و دستگاه های موتورخانه ها به مسئله...

  ادامه مطلب
  عوارض آلودگی های صوتی محیط اطراف بر سلامت روان

  آلودگی صوتی در واقع یک خطر نامرئی شناخته شده است؛ که غیر قابل مشاهده است. آلودگی صوتی علاوه بر اینکه غیر قابل...

  ادامه مطلب
  عایق بندی صوتی گیم روم برای لذت بیشتر از بازی های کامپیوتری

  اگر از علاقمندان به گیم و استریم بازی هستید قطعا مشکلاتی درباره صداهای اضافه محیط داشتید. اما چطور میشود از شر صداهای...

  ادامه مطلب
  عایق الاستومریک برای عایق بندی صوتی
  عایق الاستومریک برای عایق بندی صوتی
  مزیت های استفاده از عایق الاستومری برای عایق بندی صوتی

  عایق الاستومری صوتی یکی از نیازهای اساسی زندگی مردم امروز است. با افزایش شهر نشینی و ایجاد سر و صدای گسترده در...

  ادامه مطلب
  برند کینگز پن
  برند پال داکت
  برند کول داکت
  برند کی فلکس
  برند سوپر فلکس